pátek 2. září 2016

Tip na výlet / Mikulov

Mikulov jsem měla vždycky stereotypně ve škatulce "herny, šlapky a poslední české čůrání na cestě do Chorvatska". Ale nedávno jsme tam toho objevili mnohem víc...


Prvně tedy samozřejmě zámek, ten se přehlédnout nedá. Na počátku jej obývali Liechtensteinové, pak Dietrichsteinové, dvakrát vyhořel (1719 a 1945) a nyní ho má po rekonstrukci ve správě Regionální muzeum v Mikulově. Obsáhlejší historii si v případě zájmu můžete nastudovat zde, informace o vstupném a otevírací době najdete tu. Provází se do 27. listopadu, takže to ještě v klidu stihnete. Zajímavostí je i obrovský sud na víno ukrytý ve sklepení.Poblíž (ono je v Mikulově vlastně tak nějak všechno poblíž) se nachází Dietrichsteinská hrobka. Ta je součástí kostela Sv. Anny a prohlédnout si zde můžete kovové rakve členů rodu.
Dříve se v Mikulově nacházelo i několik židovských synagog, ale do dnešního dne se dochovala jediná, tzv. Horní synagoga. Ta je ze 16. století a uvnitř se nachází malá výstava o mikulovské židovské obci a její historii.
Další místem které určitě stojí za zmínku je starý židovský hřbitov. Ten je poměrně rozsáhlý a patří k nejvýznamnějším u nás. Nejstarší zde dochovaný náhrobek pochází z roku 1605 a celkově jich tu je okolo 4000. Je divné říci to o hřbitovu, ale je to pěkné místo. Platí se vstupné (30 Kč), otevřeno je do října.Kozí hrádek příliš jako hrádek nevypadá, ale dobře slouží třeba jako rozhledna. Dříve z něj byla hlídána cesta na Vídeň, dnes je tam pěkná procházka. Vstupné činí 20 Kč za dospělého a je-li otevřeno poznáte tak, že visí vlajka.Ve výčtu nemohu minout objekt, ke kterému my jsme museli jako k prvnímu (no z mojí iniciativy asi ne, že). Vojenský pěchotní srub. Nachází se kousíček vedle města, pochází z roku 1938 a nyní je zpřístupněn veřejnosti. Vstupné dobrovolné, více info tutam.
Důležitou dominantou města je také samozřejmě Svatý kopeček. Nahoru vás zavede křížová cesta. Nebudu lhát. Nás nezavedla. Bylo vedro a my se tak přecpali, že jsme to odložili na neurčito. Lemry liny.


Na stejnou dobu jsme odložili i návštěvu jeskyně Na Turoldu. Asi abychom nejeli jen kvůli tomu kopečku...

Co jsme ale nezapomněli navštívit hned dvakrát (a příště tam, před tím kopečkem, půjdeme zas)  bylo bistro Kuk. Krásné místo s milou, i když věčně trochu nestíhající obsluhou a výborným jídlem, pitím, no prostě dobrotami... (kdyže jedem?!). Brownies jsem si táhla i s sebou domů, na památečku, na večer... Prostě běžte tam, ale něco mi nechte.
Ubytovaní jsme byli v hotelu Tanzberg.  A doporučit ho tak nějak asi úplně nemůžu. Prvně nás mladinká slečna recepční vypakovala ven s tím, že ubytovává se, tuším od 14 hodin a na místě jsme šíleně brzy. Asi v jednu. Ale samozřejmě, rozumím. Do kouta jsme ji však dostali záludnou otázkou, zdali můžeme parkovat na místech v ulici přímo před hotelem. Neměla tušení ani radu, kam auto odstavit, což je podle mne tak nějak základní informace, kterou by recepční měla znát. Přislíbila však, že až se za hodinu vrátíme a ubytujeme, dostaneme povolení vjezdu na hotelové parkoviště. Nyní ne. 


Na druhý pokus jsme se odpoledne zdárně ubytovali, chyběly však ručníky. Ty později donesla pokojská a s dotazem na počet osob si čisté prádlo položila na zem v chodbě, tam jej rozházela dle velikostí a příslušný počet mi podala. 

Pokoj samotný byl pěkný a čistý, poslední výtku mám jen k posteli, která ukrutně vrzala už při křivém pohledu.


V prostorách hotelu se nachází restaurace Marcela Ihnačáka, kde jsme byli na večeři. Jedním slovem výborná. Krásné prostředí, milý číšník, dobré jídlo, nejlepší zmrzlina, co víc si přát.Závěrem tu mám ještě jeden tip po cestě do/ze Znojma. Archeopark Pavlov. Jedná se o do svahu začleněnou budovu s expozicí archeologického výzkumu přímo na jeho původním místě. Věstonická venuše, lovci mamutů, pravěký zajíc a tak... Základní vstupné pro dospělého činí 90 Kč a otevřeno je do listopadu. 


 Co vy, taky máte Mikulov v nějaké ošklivé škatulce? A nechcete ji změnit?

2 komentáře:

  1. Já rozhodně nemám, byli jsme tam s kolegama na jednodenním výletu a byla to paráda. Teda prolezli jsme Pálavu, vylezli na sv. Kopeček a skončili v Mikulově v koupališti v lomu. :D

    OdpovědětVymazat

Děkuji za Váš kometář!