pátek 29. července 2016

Tip na výlet / Porčův mlýn

Máte-li cestu severně od Brna a chuť na malý výlet, jednou z možností je Porčův mlýn. 


Nachází se ve vesničce Býkovice (okres Blansko), cca 30 km od Brna.

První dohledatelná písemná zmínka o mlýně pochází z roku 1526. Stavení patřilo postupem času několika rodinám. Posledním, který tu vykonával řemeslo, byl však jistý pan Porč, po němž se nyní usedlost jmenuje. Aktuální stav je výsledkem rozsáhlé rekonstrukce, ještě před několika lety to byla ruina, ve které dřívější majitel choval ve velkém drůbež. Ani ten rybník tam nebyl.


Aktuálně můžete ve mlýně spočinout v místní krčmě, projít se okolo rybníčku, nakrmit kachny (takže chleba s sebou) a prohlédout si stavení. Pan průvodce v mlynářském oblečku vám poví o historii i celém systému mletí. Vše je plně funkční, takže probíhá praktická ukázka. Na úplný závěr vám pustí asi čtvrhodinové video o celé přestavbě. 


Na prohlídku je zde dostatek času, vše si můžete vyfotit, ale kdyby vám to přeci jen nestačilo, na dvoře, v rámci objektu, jsou 3 hezké pokoje ve kterých se dá ubytovat.


Rybníček je soukromý a je možné v něm rybařit, prý se tu pořádají i svatby. A vzhledem k tomu, že jsme na místě potkali spoustu cyklistů, evidentně hodně lidí spojuje návštěvu mlýna s vyjížďkou.


Vstupné stojí 80 Kč pro dospělého, více informací zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš kometář!