čtvrtek 19. listopadu 2015

Tip na výlet / Čokoládovna Hauswirth

Jasně byla to jen otázka času, kdy mne najdete naloženou v kádi čokolády...


Tak ta tam bohužel nebyla. Ani veverky z Karlíka. Škoda. Zato tam byla firemní prodejna :D


Ale trochu popořadě. Čokoládovna Hauswirth se nachází v Kittsee, na hranicích Slovenska s Rakouskem, z Bratislavy co by na kole dojel (a proto tu k ní mají i cyklostezku). Byla založena roku 1949, jak jinak než panem Hauswirthem, který si toho času otevřel ve Vídni cukrárnu. A náhodou ve sklepě našel staré formy na lití čokolády. Takže začal čokoládovat, což mu šlo natolik, že časem dodával i do dalších vídeňských cukráren, až nakonec tu svoji zavřel, výrobu přestěhoval do rodného města a Hauswirthova rodina tam čokoláduje dodnes.


Do výroby můžete osobně nakouknout. Nejprve nám v trochu retro místnosti pustili hodně retro desetiminutový dokument pojednávající o historii firmy a o tom, jak čokoláda vniká. A jak všichni neustále ochutnávají a ochutnávají... Což jim nevěřím ani trochu, osobně jsem byla přeochutnávaná asi po deseti minutách. A to snesu v tomto oboru dost. A pak nás průvodce vzal do výroby, kde jsme z ochozu zpoza plexiskla shlíželi na výrobní linky.


Bohužel, pokud není sezóna (v době naší návštěvy nebyla, nyní už je, připravují se figurky na Vánoce), o víkendu se nepracuje, takže jsme viděli pouze stroje zastavené. Ale i tak to bylo zajímavé. Člověk přijde o veškeré iluze. Třeba já zjistila, že čokoládou to voní jen u vchodu, v továrně už to spíš pěkně smrdí. A že je vlastně docela malá, představovala jsem si ji mnohem větší.
Další zábava pak začíná venku. Hned vedle je podniková prodejna. Její sortiment se mění podle toho, co je zrovna na skladě a ceny mají velmi příznivé. Na většině zboží leží rozbalená krabička, ze které můžete libovolně ochutnávat a ochutnávat a ochutnávat... Dokud vám nezačne lézt banánové želé i ušima.


Budete-li mít cestu poblíž, doporučuji všema deseti. A na srovnání si vemte do batůžku kus salámu.

Vstupné je zdarma a mluví se tu běžně slovensky. Více info na www.chocolate-austria.com/sk.html

4 komentáře:

 1. tak tam bych chtěla bydlet! :D já bych se chtěla někdy živit jako ochutnávač čokolády a ještě k tomu bych prosila, abych u toho netloustla, prosím, Ježíšku! :D ... každopádně to muselo být moc zajímavé a píšu si jako tip na další výlet, díky ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavně tu část o netloustnutí, Ježíšku, tu bych prosila taky. Vždycky když cvičím, říkám si: to máš za to, to máš za to!

   Vymazat
 2. Chodievame tam a je to vždy extra sladký výlet :) Väčšinou sa aj poriadne zásobíme sladkosťami odtiaľ. Ale vo výrobe sme ešte neboli, takže ďakujem za fotečky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teď před svátky, když to tam fičí, to bude určitě ještě zajímavější ;)

   Vymazat

Děkuji za Váš kometář!