čtvrtek 15. října 2015

Tip na výlet / Seegrotte

Po Laxenburgu mám pro vás další tip na výletní místo poblíž Vídně. Cca 17 km od tohoto velkoměsta se náchází největší podzemní jezero v Evropě - Seegrotte.


Leží v městečku Hinterbrühl a původně se jednalo o důl na sádru. Po jednom z odstřelů se však v roce 1912 provalila podzemní voda a ta štoly a chodby zaplavila. Díky této katastrofě zůstal důl dlouho uzavřen. Znovu jej zpřístupnili až ve třicátých letech.


Během druhé světové války objekt zabavila armáda. Vodu odčerpala a nastěhoval do něj továrnu firmy Heinkel. Vzhledem ke spolehlivé obraně proti bombardování tam vyráběli tryskové stíhací letouny.


Po válce byla část dolu opět zpřístupněna veřejnosti (zbytek je přehrazen stěnou a zaplaven). Při procházce štolou můžete spatřit například kapličku horníků, vystavené drobné zbytky vyráběných letounů, nebo i pár rekvizit z filmu Tři mušketýři, který tam natáčel v roce 1993 Walt Disney. Ve spodní části dolu dostanete možnost svézt na lodičce po jezeře. Projížďka je to krátká, nicméně efektní. Voda je dokonale čistá, průzračná a díky nasvícení se v ní stěny krásně zrcadlí.


Voda je z dolu stále denně odčerpávána, jinak by byl zaplaven.


Celá prohlídka trvá kolem 45 minut a je možné domluvit si průvodce s elektronickou krabičkou mluvící česky (nebo možná slovensky...). Stálá teplota uvnitř šachet je kolem 9 stupňů a vstupné pro dospělého činí 10 €. Zážitek, kvůli kterému byste jeli přes půl republiky to asi není, ale pokud se budete někdy potulovat poblíž, je Seegrotte zajímavé zpestření. Více informací zde.


Omluvte prosím horší fotografie. Moje zrcadlovka není bystrozraká a ve tmě nevidí. Chyba ve výchově.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš kometář!