pondělí 19. října 2015

Indie - na skok v Dillí

V posledním článku jsem konečně ukončila vyprávění o výletu do Himalájí. Vrátili jsme se zpátky na základu do Dillí, pár členů party vypustili, dva přibrali. Ve velkoměstě jsme se však zdrželi pouze jeden den. Čekal nás výlet vlakem po tzv. Zlatém trojúhelníku - tedy Dillí - Agře - Jaipuru. My si navíc přidali ještě Udaipur.


Ale dnes ještě Dillí. Ráno nás vyzvedl řidič a vydali jsme se poznávat město. Dostat se někam, to je běžně otázkou minimálně hodiny, spíše dvou. Ke konci pobytu, když jsme se dostatečně nasytili výhledem na množství apatických krav, Indů na kolech převážejících to, co u nás běžně pojme větší dodávka, i hledání rekordního množství lidí, které dokáže nabrat původně dvoumístný tuktuk, už jsme většinu cest sprostě prospali. 

První místo, na které nás řidič vzal, byly zahrady Sunder Nursery. Je to rozlehlý park s menšími (na místní poměry) hrobkami. Je vidět, že se zde intenzivně pracuje na opravách a byla to příjemná dopolední procházka. 

Následovala Humayun´s Tomb, která je od zahrad Sunder Nursery vzdálena jen kousek. Jedná se o nádhernou hrobku z červeného pískovce a bílého mramoru. Jak už název říká, leží zde císař Humayun (a myslím, že i spousta dalších). Je to nejstarší hrobka tohoto typu a najdete ji zapsanou na seznamu UNESCO. Později se stala inspirací a předlouhou při stavbě slavného Taj Mahalu. V přilehlých zahradách se nachází několik dalších památek, menších hrobek a také mešita. Je to nádherná stavba, s kouzlem a atmosférou, která pro mne předčila i onen bájný Taj Mahal.
 
V hrobce mužskému osazenstvu party vyhládlo, takže jsme se vydali na oběd. Požádali jsme řidiče o doporučení "safe" restaurace a ten nás tedy zavezl do jedné, zjevně výhradně turistické, nicméně velmi dobré. 


... tady jsem si při psaní článku musela udělat pauzu na oběd, neb jsem si začala slintat do klávesnice...


Po jídle následovala cesta k India Gate, 42 m vysoké bráně v centu města. Ta připomíná
70 000 indických vojáků padlých ve válce. 

Při další cestě jsme z auta okoukli opět Prezidentský palác (ten jsme viděli za celý pobyt snad pětkrát), různá velvyslanectví a jiné významné stavby podél silnic. Na závěr nám řidič ukázal nějaké malé místní obchody ve kterých nakupuje, kde jsme pořídili tuším buchty k snídani a jelo se "domů". K večeři nám hospodyně Velkého Inda uvařila bramborový salát a, pokud si dobře vzpomínám, nějaké závitky. Opět trochu divoká kombinace, ale co, salát s řízkem si můžeme dát doma, ne? ;)


V příštím Indi článu se vydáme vlakem do Agry. A první třídou jsme fakt nejeli :D

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš kometář!