středa 16. září 2015

Tip na výlet / Laxenburg

Ještě než venku úplně zamrzne, mám pro vás jeden výletní tip. Zámek Laxenburg, nacházející se ve stejnojmenném městečku cca 15 km jižně od Vídně.


Jedná se o areál připomínající náš Lednicko-valtický. Zámek totiž také obklopuje rozsáhlý park s dalšími stavbami a rybníkem.


Laxenburg jako takový, byl díky blízkosti zámku Schönbrunn odedávna oblíbený u císařské rodiny, která tady trávila především léto. Největší slávy dosáhl v 18. století za vlády Marie Terezie. Oblíbila si ho však i císařovna Sisi, která zde s císařem Františkem Josefem trávila líbánky. Sisi tu obecně přes léto byla často. Měla ráda rozlehlé parky a lesy, do kterých vyrážela na dlouhé procházky a projížďky na koni. Porodila tady také dvě děti.

Laxenburg

V roce 1798 zahájil císař František II. stavbu zřejmě nejznámější místní budovy - Franzesburgu. Je to napodobenina středověkého rytířského hradu na umělém ostrůvku uprostřed zámeckého rybníka. Od začátku byl zamýšlen využívat jako muzeum a ačkoli jsou pokoje plně vybaveny, nikdy se v něm nebydlelo. Veškerý inventář, včetně skvostných kazetových stropů, byl svezen z jiných objektů. Pro jeho bohatý mobiliář se mu také přezdívá klenotnice Rakouska.

Franzesburg

K Franzesburgu se dostanete procházkou zámeckým parkem, kterou můžete zakončit krátkou cestou přívozem. Pokud si trasu mírně protáhnete, dojdete k němu ale i po svých. Na rybníčku za pěkného počasí půjčují loďky a šlapadla. Nám bohužel pršelo, takže o tento zážitek jsme zůstali ochuzeni. Místo toho jsme zavítali na horký vývar do hradní restaurace ;)
Díky zmíněnému dešti jsme vynechali i detailní průzkum parku, ale mělo by se v něm nacházet velké dětské hřiště, kolbiště a letohrádek. Také tam jezdí výletní vláček.   


V případě, že si výlet naplánujete na hezký, slunečný den, věřím, že jej zábavně strávíte beze zbytku. Jen pozor, část areálu se na zimu 1. listopadu uzavírá. Aktuální informace vč. cen vstupného najdete na www.schloss-laxenburg.at (některé části i v češtině).


P.S.: K prohlídce Vám zapůjčí českého (nebo možná slovenského, teď si nejsem úplně jistá) audioprůvodce, takže pokud nešprechtíte, žádný problém.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš kometář!