úterý 11. srpna 2015

Chioggia, Sottomarina a Benátky

Slíbila jsem vám report z dovolené, tak tady je. A protože Itálie není Indie a nejspíš ji většina z vás stejně zná, tentokrát mi bude stačit prostor jednoho týdne ;)


Chioggia je malé městečko ležící na severu Itálie, poblíž Benátek. Dalo by se říci, že se dělí na dvě části. Samotné centrum, které je spíše rybářské a plné historických budov a oblast s názvem Sottomarina, kde se nachází, mimo jiné, široká prostorná pláž. Obě místa jsou nedaleko od sebe a propojeny mostem.

Zdroj

Zdroj

My byli ubytováni v Sottomarině a na pláž to bylo kousek. Stačilo projít uličkou podél lunaparku. 


Pro zájemce jsou na písku nachystány za poplatek lehátka a slunečníky (5€/ks), ale přímo u moře se nachází i volný pás, kde máte možnost využít k rekreaci vlastní nářadíčko. V okolí je samozřejmě několik barů, hřiště, i toalety. Nechybí ani tradiční prodejci všeho možného, aktuálně specializovaní na cenově brutálně napálený kokos, sluneční brýle, externí nabíječky mobilů a samozřejmě i selfie tyče. Ovšem krom těchto mobilních prodavačů, rozmohl se zde i stánkový prodej. Přímo na pláži, před hranou moře, rozbalili podnikavci prostěradla či rovnou štendry a nabízí třeba kabelky a oblečení. 

Tady prosím názorně vidíte, na co jediné jsem schopna se soustředit

Pláž je klasicky písčitá a s velmi pozvolným vstupem do moře. To znamená, že i několik desítek metrů od břehu občas stojíte ve vodě po kolena. Ta je díky písku mírně kalná, bohužel (v době naší návštěvy, tedy na konci července) i s velkým množstvím plovoucích řas. Ale každé ráno se uklízí a shrabuje.


Sottomarina jako taková nemá asi přímo žádné centrum, ale žije to (večer) především v oblasti u lunaparku. Tedy pod naším přechodným bydlištěm. V blízkosti se nachází hromada barů a restaurací fungujících téměř do ranních hodin. V pátek a sobotu to i kolem čtvrté ještě zdaleka nekončí. Jinak se v ulicích nachází klasicky hromada obchůdků, zmrzlináren, butiků s oblečením, botami, lékárny, ale i zeleniny, pekárny a běžné sámošky. 


Pokud máte zájem o procházku, či o staré centrum, Chioggia je ze Sottomariny cca 10 minut klidnou chůzí. Stačí přejít most (u kterého se mimochodem nachází autobusové nádraží i kotví turistické lodě zvoucí k organizovaným výletům do Benátek). 


Zde pláž nenajdete, zato klasické staré městečko ano. Chioggii se díky historické zástavbě a kanálu táhnoucímu se městem přezdívá malé Benátky. Mě osobně to zase až tak úplně nepřišlo, ale asi jsem zbytečně kritická, neb Benátky jsou pro mne stále tím nejkrásnějším městem, co jsem zatím poznala.V centru se krom obchodů, barů a kavárniček nachází i dva kostely, muzea a pobočka Padovské univerzity. Ve čtvrtek dopoledne se tu konají velké trhy. Na těch se prodává převážně to, co sežene i u plážových nutičů - oblečení, tretky, sluneční brýle... Trochu veteš, trochu náš vietnamský prodej.


V pátek tu pořádali nějakou prodejní akci (zřejmě ne pravidelnou), kde nabízeli lidé své handmade výrobky. Nás zaujal pouze jediný stánek, kde paní prodávala vkusné kabelky a dekorace. Zbytek zboží na stáncích byl, dle mého názoru, nevkusný, nehezký, či předražený (dovedu ocenit ruční práci, ale náušnice typu korálek na háčku, jejichž náklady činí max. do 5 Kč a byl vyroben za 3 minuty, je dle mne za 3 € přestřelený. Obzvláště, když je výsledek odfláknutý a nehezký.). Také zde probíhala módní přehlídka, kde stále někdo o něčem hovořil a modelky postávaly znuděně v zákulisí. Opodál, před kostelem malovala velmi šikovná pouliční malířka křídami na zem a ještě kousek dál bavil lidi kouzelník. Ten pouštěl velké bubliny, dělal zvířátka z balónků a blbnul s dětmi i dospělými. Na konci promenády předváděly dámy zumbu. Zřejmě se jednalo o nějaký místní zájmový kroužek a ženskejm bylo v průměru tak kolem čtyřiceti. Některým, obzvláště jedné, která chvílemi zastiňovala i lektorku, to šlo báječně, jiným hůře, ale byla to fajn podívaná a diváci se evidentně bavili.


Předposlední den ráno jsme objevili i rybí trh, který se, domnívám, koná denně podél kanálu, tedy pár kroků bokem od hlavní trasy.
Chioggia samotná večer příliš nežije. Najíte se zde v restauracích, projdete krásným historickým městem, ale pokud vás láká šrumec a noční život, na tohle musíte zajít do Sottomariny.


Obě části díky své poloze lákají k výletu do Benátek. Pokud hledáte přímo základnu pro denní dojíždění (protože centrum Benátek je drahé), zkuste spíše bližší Lido, ale ani z Chioggie to není problém. Můžete zvolit cestu zmíněnou turistickou lodí (za 14 €), která vyjíždí denně tuším kolem 9 a nazpět se vrací v 17 hodin, nebo "městskou hromadnou". My zvolili druhou variantu a to především proto, že jsme chtěli zůstat na ostrovech déle. Na běžnou linku musíte do malého přístavu, na kraj Chioggie. Zde si koupíte lístek - máte na výběr mezi zakoupením jedné cesty, jízdenkou celodenní, čtyřiadvacetihodinovou, několikadenní... My vzali čtyřiadvacetihodinovou (za 20 €). Přímo do Benátek z Chioggie ovšem žádná linka nejede. Původně jsme si mysleli, že pouze na Lidu přestoupíme na jinou, ale nakonec jsme zjistili, že je to trošku jinak. Z Chioggie nás loď převezla na protější ostrov Pellestrina. Tam jsme nastoupili do autobusu, který ho s námi celý přefrčel (je úzký, zato dlouhý). Aby to nebylo jednoduché, uprostřed se bus musí kousek přeplavit na trajektu. Vy můžete klidně zůstat uvnitř. Na konci, tedy již v Lido di Venezia, jsme přestoupili opět na loď, tentokrát přímo do Benátek. Možná to zní složitě, ale je to vcelku jednoduché a linky, alespoň přes den, docela slušně navazují. Cesta trvá asi hodinu, možná hodinu a půl. Na kompletní trasu, tedy i na bus, platí ona jedna čtyřiadvacetihodinová jízdenka. Všude si můžete platnost kartičky ověřit pomocí snímače, který se po přiložení rozsvítí zeleně, pokud máte jízdu zaplacenou. Na některých zastávkách jsou totiž turnikety na projití, ale většinou ne a pohybujete se volně. Takže předpokládám, že tam, stejně jako u nás, chodí nějaký revizor...


Turistická loď vás zaveze přímo na San Marco, ovšem linkáč bere zastávky od kraje postupně. Už nás to nebavilo, takže jsem vystoupili na začátku ostrova a k náměstí zamířili bočními uličkami. Díky tomu jsme objevili zase mnoho nového (v Benátkách jsme byli asi po páté). Pokud vás netlačí čas, můžu jen doporučit.


Most vzdechů, ovšem z opačné strany než běžně všichni fotíme


MHD (tady tedy ACTV) má ještě tu výhodu, že celodenní jízdenka platí po všech linkách a můžete se pohybovat i mezi ostrovy. Konečně jsme tedy navštívili i Murano a Burano. Dříve jsme je vždy opomíjeli. Ačkoli jsem se těšila spíše na Murano, ostrov proslulí sklářstvím, nakonec s mí více líbilo Burano. To je klidnější a přímo malebné se svými zákoutími a typickými barevnými domky. Je známé především krajkářstvím, dříve snad i rybolovem. Nečekejte ovšem, že se na meziostrovních linkách zbavíte kolegů turistů. Nene, jsou všude.

Murano

Murano

Burano

Burano

Burano


Linky jezdí zpět i v noci, ale když jsme se vraceli kolem desáté, už úplně nenavazoval autobus. Ale není to nic strašného, díky mnoha kavárničkám a teplému podnebí člověk v klídku půl hodiny počká. Protože Benátky mají i noci neodolatelné kouzlo... Jen se za tmy vyhněte temným zapadlým uličkám, mohla by vás překvapit krysa velikosti jezevčíka :D

Celkově jsou Chioggia i Sottomarina hezká místa. Pokud hledáte v Itálii město, které nebude z ČR příliš daleko (z Brna cca 800 km), vhodné pro lenošení u moře i výlety (krom Benátek třeba i do Padovy), je to dobrá volba. Jen nepočítejte s dokonale čistým a průzračně modrým mořem, to na severu Itálie fakt není. Zato konkrétně zde dostanete příjemný bonus - na rozdíl od blízkého Caorle či Bibione, tady téměř neuslyšíte češtinu. Jezdí sem totiž na prázdniny především Italové.


A protože na prázdninách byli i ušáci, ve čtvrtek se vám Margo exkluzivně vyjádří, co si o celém tom šaškování myslí ona ;)


4 komentáře:

 1. Nádhera, nádhera a říkala jsem už že to je nádhera? ;) Jak se mi poměrně často stává, tak jsem zas něco zakřikla. Měli jsme jet do Caorle, ale hledat něco 3 týdn před odjezdem s rozmazlenou posádkou, která chce být max. 200m od pláže + nechce tolik investovat, tak to dopadlo tak, že ti rozmazlení si letí někam na ostrov a my zůstáváme doma na zadku :(

  Fotky jsou nádherné, muselo to tam být krásné a třeba se tam taky jednou podíváme, vždyť je to fakt kousek ;) i když já za den najela jen jednou max. 300 km, co jsem musela odřídit, tak přítel je na tomhle lépe a delší trasy mu tolik nevadí, hlavně když má po ruce nějakou sladkost :D

  Už se těším, co nám Margo napíše za článek. Nedávno mi psal sestřenky syn, kterému je rok a půl a znělo to takhle: fajůfafjalafffffffffffffffffffffffffffff afaaaaaaaaaaaaaaaaaalllllllllllllllll

  :D :D :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, děkuji, děkuji ;)

   Tak už to bývá, čím víc požadavků, tím hůře se hledá. Ale tak ještě by se dalo něco stihnout ne? Alespoň vám už nikdo nebude kecat do výběru ;)

   Margo mi to samozřejmě diktovala. Znechuceným pohledem :D

   Vymazat
 2. Malebné, romantické, super! :) A už se těším na kámoše králíky! :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za Váš kometář!