středa 10. června 2015

Tip na výlet / Lednicko-valtický areál

Dlouho tu nebyl žádný výlet, ale dneska nesu jeden, který opravdu stojí za to. Lednický zámek s rozlehlými parky, skleníkem, Minaretem...


My v Lednici nebyli poprvé, takže jsme tentokrát vynechali prohlídku zámku. Pokud jej ovšem ještě neznáte, máte možnost si vybrat ze čtyř prohlídkových tras. A jako třešničku na dortu si nenechte ujít zámecký skleník. Za krásně zrekonstruovanou památkou leží rozlehlý park, kde se můžete procházet bez nadsázky i celý den. My se vydali příjemnou cestou k Janohradu, což je malý lovecký zámeček. Romantická stavba připomínající zříceninu je obklopena řekou a návštěvníci mají opět možnost podívat se dovnitř. Dozvíte se, že v sídle se nepřebývalo, pouze se zde scházelo panstvo k honu, následnému odpočinku a hostině. Průvodkyně vám ukáže hodovní místnost, kam směli pouze muži, salonky, do kterých odkládali manželky i odpočinkové místnosti. Vstupné pro dospělého činí 60 Kč. Více informací zde


Za sebe doporučuji nevynechat projížďku lodí. Ta pluje na trasách zámek - Minaret a Janohrad - Minaret (i opačně, samozřejmě). My zvolili cestu od Janohradu k Minaretu. Za 160 Kč pro jednoho dospělého to není žádná láce, ale při slunečném počasí to opravdu stálo za to. Příroda okolo řeky je krásná, nedotčená a plná různých unikátních rostlin a živočichů, o kterých pan kapitán poutavě vyprávěl. Více o plavbách tu.Minaret je další ze zajímavých staveb v okolí zámku. Měří skoro 60 m a pro návštěvníky je otevřen za 50 Kč. Při stoupání po točitých schodech máte možnost udělat si zastávku ve dvou úrovních. Z posledního, třetího je krásný rozhled po okolí. Jemu předchází 302 schodů ;)
Z Minaretu jsme se už vydali pomalou procházkou nazpět k zámku. Po cestě jsme ještě viděli akvadukt a místo, kde hnízdí opravdu velké množství ptáků včetně několika čápů. A solidně vřeští.


Celkově to byl velmi příjemný, téměř celodenní program. A to jsme ani nevyužili všech možností, které Lednicko-valtický areál nabízí. Krom výše zmíněné prohlídky zámku jsou zde přes léto k vidění sochy z písku (které jsme si chtěli prohlédnout před odchodem, ale nakonec na ně zapomněli), umělá barokní krápníková jeskyně, vyhlídková terasa chrámu boha slunce Apollona a ukázky lovu dravých ptáků. K tomu spousta kavárniček, restaurací i obyčejných bufetů, možnost jízdy na vozítku (no, kočár to úplně není) taženém koňmi, lukostřelba pro děti... a spousta dalších atrakcí a zajímavostí, kterých jsme si nevšimli.


Pokud přemýšlíte nad programem na léto, Lednicko-valtický areál bude určitě dobrá volba, za kterou se vyplatí jet i trochu delší cestu.

Výpis zajímavostí v Lednicko-valtickém areálu zde.
Web zámku Lednice tu.

3 komentáře:

  1. Hezký článek a naprosto ÚCHVATNÉ fotky ;-)

    OdpovědětVymazat
  2. Byla jsem zde se základkou, měla jsem už tenkrát mobil s foťákem a snažila se to všechno zdokumentovat, ale pak si spolužák ode mě půjčil mou paměťovku a já byla v háji :D

    Později jsem se sem podívala s přítelem a jeho rodiči. Byl fakt blbý nápad si vzít žabky a nějak jsme se ztratili, takže jsme nedošli k Minaretu, ale viděli jsme ho pouze z dálky (po bloudění nás už bolely nohy a neměli jsme sílu se plazit k Minaretu) :) Je tam prostě krásně ;)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za Váš kometář!