úterý 17. února 2015

Indie - jak, proč, s kým a kam

Ačkoli jsem se z Indie vrátila už před nějakou dobou (Instagram ví), k článkům na blog jsem se trochu dostala teprve nyní. Však to znáte - nahromaděná práce, praní, rodinné návštěvy, praní, dodělávání restů, praní, praní, omuchlání králíků, praní (mám dojem, že tolik věcí jsme s sebou ani neměli?!?)...

Několik z Vás mi psalo, že má zájem o indické články, takže se na to postupně vrhnu. Dneska to bude spíše obecné, ve smyslu jak, proč, s kým, kam a tak dále. Mějte na paměti, že nejsem žádný specialista ani profesionální cestovatel, píšu pouze to, co jsem viděla, slyšela a zažila ;)

Fotky jsou prozatím z IG, na ostatních se stále pracuje. Albert Hall Museum, Jaipur

Abych se přiznala, nápad vyrazit do Indie nevzešel z nějaké nesmírné lásky k této kultuře. Bylo to mnohem přízemnější. Můj bratranec tam před rokem získal práci a od té doby v Dillí žije (říkejme mu třeba Velký Ind). Takže když jsme měli možnost přidat s se přítelem k partě, která ho jela navštívit, neváhali jsme. Ráda poznávám nové světy, kultury a zážitky také nepohrdnu, takže proč ne zrovna do Indie.

Delhi Haat, New Delhi

Prvním krokem bylo zakoupení letenek. Ty jsme pořizovali tři měsíce dopředu, tedy asi druhý den po rozhodnutí, že jedeme. Cena se liší, záleží na tom s kým letíte, zda vychytáte nějakou dobrou akci a jak dlouho dopředu je kupujete. Mnohem levnější jsou samozřejmě lety s přestupem, oproti těm přímým.

Taj Mahal, Agra

Následnou formalitou bylo vyřídit si vízum. Jak jsem slyšela, můžete tento úkol za patřičnou (nemalou) úplatu zadat nějaké cestovce. My si pro něj jeli sami na konzulát do Prahy. Na jeho webu jsme si vyhledali adresu, na tu dojeli a našli příslušný dům. V dané budově je indická restaurace... Když opadl údiv a začali jsme myslet opět racionálně, všimli jsme si, že v protější budově sídlí turistické informační centrum, kde jsme se zeptali a paní nás poslala na správnou adresu pár kilometrů odtamtud. 

Taj Mahal, Agra

Při žádosti o vízum musíte předložit tištěnou verzi dotazníku, který předem na webu vyplníte a odešlete. Ten obsahuje mimo jiné třeba i otázku, zda vaše babička či dědeček nebyli náhodou Pákistánci. Vzhledem k politické situaci nedoporučuji dělat si při odpovědi legraci ;) K dotazníku předložíte fotografii nesmyslného tvaru 5x5 cm a kopii letenky. Pokud se chystáte v místě cestovat a potřebujete vízum na více vstupů, musíte předložit i plán cesty a především veškeré letenky. Před námi vyhodili několik zoufalých duší, které spoléhali na to, že si je koupí později. Požádat o vízum si můžete v určených dopoledních hodinách, vyzvednutí naopak probíhá pouze odpoledne. Turistické jednovstupé stojí 1600 Kč.

Jaipur

Další položkou v seznamu toho, co je před cestou do Indie potřeba zařídit, je očkování. Především se doporučuje žloutenka typu A a B a břišní tyfus. Samozřejmostí je tetanovka. Obě žloutenky jsou v jedné vakcíně a očkují se na třikrát. Jednou, po měsíci a pak po půl roce. Vyrazit na výlet můžete po druhé dávce. Tyfus je jednorázovka. Ceny se liší podle jednotlivých lékařů, orientačně je to plus minus 800 za tyfus a 1100 za jednu dávku žloutenky.

Pak už si jen musíte zabalit kufr ;)


Aby to nebylo příliš jednoduché, tak naše parta letěla různě. První člen výpravy vyrazil jedním letadlem přes Paříž, my pár hodin po něm přes Moskvu a další chvíli po nás s přestupem ve Vídni. Pokud se ptáte, proč tak složitě, tak prostě proto, že jsme letenky kupovali v odlišnou dobu. A třeba také z toho důvodu, že jet z Brna na letiště do Prahy a pak cestovat přes Vídeň vyjde levněji, než letět přímo z Vídně, která je Brnu blíž. Naše cesta trvala necelých devět hodin, kdy jsme byli ve vzduchu, plus čas strávený na letišti před letem a při přestupech.

Sheremetyevo Airport, Moscow

Celý výlet jsme měli rozdělen na tři etapy - hory, poznávání měst vlakem a na závěr jsme zůstali několik dní v Dillí. V dalších článcích se rozepíšu o jednotlivých cestách podrobněji. Zatím se mějte krásně a ptejte se, pokud vás něco zajímá;)

P.S.: A kosmetické články taky budou, nebojte! Jen co je napíšu...

4 komentáře:

 1. S kosmetickými články nemusíš chvátat, takových je všude kopa, ale kolik lidí může říct: "Byla jsem v Indii!" :) A nebo narazila jsi na nějakou zvláštní kosmetiku v Indii? Bahenní masky a tak? :)

  Vůbec mi nedošlo, že se tam musí letět s vízem a ještě s očkováním. Ale to je tím, že já se dostala tak max. do Chorvatska a tam to není potřeba :))

  A kufry jsi tahala stále s sebou, nebo jsi je nechala u Velkého Inda a cestovala jen nalehko? :)

  Fotky jsou prostě úžasný! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na nic zvláštního jsem nenarazila. Ale já na kosmetiku neměla příliš čas. Snad jen to, že indické značky Himalaya a Kahdi, které jsou u nás docela drahé, tam stojí pakatel. Ale to je logické. Jednu masku od Kahdi jsem si dovezla, ale zatím si, před plesem, netroufla vyzkoušet. Trochu kosmetiky jsem nakoupila, ale většinu na letišti.

   Já byla do loňska taky nejdál v Chorvatsku;)

   Na hory jsme s přítelem vyrazili s jedním společným kufrem a potom vlakem už jen s batůžkem. Věci zůstávali u Velkého Inda.

   Vymazat
 2. Krásné fotky :) muselo to být skvělé!

  OdpovědětVymazat

Děkuji za Váš kometář!