úterý 18. listopadu 2014

Tip na výlet / Schönbrunn

Není to tak dávno, co jsme si udělali malý výlet do Vídně. A protože v centru jsme byli posledně (a také proto, že se tam chystáme na Vánoční trhy), tentokrát jsme dali přednost zámku Schönbrunn.


Tato rozlehlá barokní stavba byla svého času letním sídlem rakouských císařů. Nyní je velká část zpřístupněna turistům. Vstupenku na základní (22 pokojů) okruh můžete zakoupit za 11,5 €, velký (40 pokojů) vás vyjde na 14,5 € (za dospělého).U vchodu si můžete zapůjčit audio průvodce v českém jazyce. Rozhodně jej doporučuji a pokud si vzpomenete, vezměte s sebou vlastní sluchátka, bude se vám výklad poslouchat pohodlněji. Bez nich to jde ale také, krabičku přiložíte k uchu jako telefon. Audio průvodce je již v ceně vstupenky. Jednotlivé pokoje jsou krásně zrekonstruované. Bohužel také hojně navštěvované, takže se neustále tísníte v houfu turistů. Není to jako na zámcích u nás, kde prochází průvodce se skupinkou ale tady se zámkem protahuje jeden velký had. Ale není to tak strašné, prostory si i přesto docela pohodlně prohlédnete. Jen jsem nepochopila, proč jsme za návštěvu potkali asi čtyři uklízečky, které jen tak halabala, za chůze, otíraly inventář. To to nemůžou dělat před, či po otevření, když je tam taková fůra lidí? :D 


Kolem zámku se rozkládají rozsáhlé zahrady. Teď na podzim to byla opravdu krásná procházka. A vyskytuje se tu i spousta místních běžců. Na jednu stranu musí být fajn běhat v tak krásném prostředí, na druhou si nedokážu představit, že by na mne, ufuněnou a rudou, civěly davy turistů.


Součástí parku je i  Gloriette, odkud je krásný výhled na Schönbrunn a město.


Také tu mají zahradní labyrint z živých keřů a dětské hřiště. Přístup na některá místa v zahradách je ovšem zpoplatněn, pokud se chystáte památku projít opravdu celou, je výhodnější koupit si okruh, který tyto vstupy již obsahuje (vzpomínám-li si dobře, vyšel na necelých 600 Kč za dospělou osobu). 


V areálu zámku naleznete také kavárnu, kde připravují tradiční vídeňský štrúdl a každou hodinu probíhá show, kde slečna ukazuje a vysvětluje, jak se takový pravý štrúdl vlastně dělá. Například vám předvede těsto tak slabé, že si přes něj můžete číst noviny. Ke zjištění toho, že zákusek doma děláte úplně, ale úplně špatně, dostanete i vzorek jejího výtvoru na ochutnání ;). (Show je za poplatek, nebo v rámci výše zmíněného připlaceného okruhu).


K Schönbrunnu patří také známá zoologická zahrada, ale tu jsme si nechali zase na příště.

Zaparkovat se dá na hlídaném parkovišti přímo před zámkem, ale doporučuji se porozhlédnout, jestli v okolí není nějaká možnost parkování zdarma. My jsme tam za pár hodin zaplatili asi šest set korun, což mi nepřijde jako úplně zanedbatelná položka. Také nezapomeňte, že na cestu do Vídně je potřeba dálniční známka (mají i české pumpy, nejkratší je desetidenní za 300,-).


Pokud vás zajímá více faktů z historie zámku, koukněte třeba k tetě Wiki sem nebo na stránky Vídně tu.

7 komentářů:

 1. krásný článšk, hezké fotky a já to ísto miluju.. byla jsem tam před 3lety na váočních trzích a v té cestě byla i prohlídka, ale je to úžasný.. hrozně velký, uvědomila jsem si jak jsem malá, když jsem to všechno viděla.. ještě bych tam jednou chtěla v létě..

  http://beautybylucka.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu, dá se tam klidně strávit skoro celý den...

   Vymazat
 2. Viedeň a jej kultúrne pamiatky mám veľmi rada :) Už som dlho na týchto miestach nebola. Ďakujem za pripomenutie :)

  OdpovědětVymazat
 3. Koukám, že Rakušáci nejsou žádní troškaři 600 sem, 600 tam, to aby tam jel člověk po výplatě, ale zas na druhou stranu věřím, že díky takovému vstupnému si ty jejich památky mohou udržovat v tak dobrém stavu. Kdyby tohle udělali u nás, tak jim památky spadnou, páč Češi jsou hrozní držgrešle! ;)
  Určitě jste se museli dost nachodit, nebylo by špatné tam udělat i lanovku, ale výhled je tam krásný ;) Kvůli pořízení nemovitosti se teď podíváme maximálně na obecní vánoční stromeček a budeme rádi ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To teda nejsou, jsou to pěkný pálky. Dokud člověk platí jen za sebe, tak je to v pohodě, ale takovej celodenní výlet s rodinkou, žádná sranda. Ono i u nás, třeba na Kalštejně, co jsem slyšela, je to ale stejný. Ty větší památky si to mohou dovolit, turisti stejně přijedou.
   Takovej kopec, na lanovku, to zase není ;)
   Ovšem pořízení nemovitosti má zase jiné, nesporné výhody ;)

   Vymazat
 4. V Schonbrune som bola dávnejšie, ale spomienky mám ešte dodnes, ja som tam bola v lete a tie záhrady boli niečo neskutočné, aj samostné sídlo vo vnútri bolo nádherné, bol to fakt krásny zážitok a tá Glorietta, paráda. Nedávno som navštívila Viedeň opäť a bola som si pozrieť pre istotu zimné sídlo Habsburgovcov Belveder, ktorý pôsobí tiež veľkolepo, aj to prostredie je krásne a nachádza sa viac v centre mesta. A celkovo sa mi Viedeň veľmi páči a aj výber kozmetiky je omnoho lepší, určite sem ešte niekedy zájdem.
  Bianka

  OdpovědětVymazat

Děkuji za Váš kometář!