úterý 30. září 2014

Tunisko

Slíbila jsem fotky z dovolené, tak tady jsou. Přidám i pár dojmů, kdyby někdo už třeba přemýšlel, kam se podívat zase za rok.

Sousse - Mövenpick

Mimo Evropu jsme se vydali poprvé, a proto nám zájezd přinesl to, co jsme očekávali – spoustu nových zážitků. Počínaje prvním letem, konče zjištěním, že mimo hotelový resort si Tunisané na pořádek zrovna nepotrpí…

Sousse

Vybrali jsme si městečko Sousse a to především z toho důvodu, že jsme byli zvyklí např. z Itálie, courat večer po městě. Nechtěli jsme být zavření někde v opuštěném hotelu u pláže. Staré město taktéž vypadalo lákavě. Rodiče nás varovali před všudypřítomným bincem a otravnými prodejci, ale brali jsme to s nadhledem. Takže ne. Pokud se chystáte do Tuniska, opravdu se připravte na to, že je tam bordel. Z Evropského pohledu fest.  Mimo hotel se všude po ulicích válí hromady odpadků a místy to v centru docela zapáchá. Vybydlené domy tomu taky nepřidávají. Výlet do města jsme podnikli dvakrát a musím říct, že stačilo. Trochu to tam občas připomínalo jisté ehm… sociálně vyloučené oblasti, nebo jak se tomu korektně říká. Při jízdě na čtyřkolkách „olivovým hájem“ jsem chvílemi měla dojem, že projíždíme městskou skládkou. Uvnitř hotelového resortu je to ale pohádka.

Sousse

Sousse

Lidé jsou tu milí, najde se pár otravných trhovců, ale rozhodně to není tak strašné, dají se odbýt (jasně, úzkým, tmavým bočním uličkám jsme se vyhli). Jednak jsou už vycvičení, že to evropským turistům vadí a především, díky nadvládě Francie, kterou si prošli, jsou lehce poevropštělí. Ze všech Afrických států údajně nejvíc.

Tunis

Při výletu do hlavního města - Tunisu a Kartága jsme nafasovali Tunisana, který za mlada studoval v Česku. To bylo fajn, byl milý, vyprávěl o místních, o kultuře, srovnával s Čechy, bylo to přínosnější než knižní průvodce. Výlet byl na můj vkus trochu zbytečně hoňka - půl hodiny na místě, přejezd, rychlá prohlídka, přejezd, děsivej oběd, přejezd... Vzhledem k tomu, že jsme se vrátili asi ve čtyři, myslím, že by se dal trochu natáhnout, ale celkově dobrý.

Kartágo 

Kartágo

Kartágo

Sidi Bou Said

Sidi Bou Said - muzeum Dar Anabi
Sidi Bou Said

Sidi Bou Said

 Taky jsme chtěli na velbloudy, ale zapomněli nás vyzvednout. No, co už.

Sidi Bou Said - muzeum Dar Annabi

Vtipné jsou Tuniské hudební videoklipy. Často jsme měli na pokoji puštěnou místní hudební stanici a krom toho, že jsou všechny melodie na jedno brdo, trvají skladby tak deset minut. Nerozuměli jsme sice ani slovo, ale dle klipů, jsou všechny o lásce. Takové krátké telenovely, kde jsou všichni ohromně krásní, muži galantní, bohatí a ženy dokonale upravené a v třpytivých róbách. Oproti realitě pohádka tisíce a jedné noci. Koukali jsme na to před spaním :D.

Sousse - Mövenpick

Co se týče hotelu – nejste-li baťůžkáři, kteří si vystačí s málem, miřte vysoko. Tři hvězdy v Tunisku nejsou totéž co u nás. Možná jsem rozmazlená, ale osobně bych zde pod čtyři nešla. Vybrali jsme si hotel švýcarské sítě Mövenpick, a když jsme viděli některé jiné, byli jsme šťastní jako blechy, že jsme si připlatili a máme hezkou dovolenou. Většina hotelů měla pláž veřejnou, přes velmi rušnou silnici, jak jinak než s odpadky, lehátka byla často dost rozbitá a uprostřed jedné pláže dokonce vedla jakási smrdutá odpadní strouha. 

Sousse - Mövenpick

Sousse - Mövenpick

Sousse - Mövenpick

Sousse - Mövenpick

Sousse - Mövenpick

Sousse - Mövenpick

Po hotelových snídaních se mi stýská každé pracovní pošmourné ráno :)

Celkově se nám na dovolené moc líbilo, budeme hezky vzpomínat, získali jsme cenné zážitky, rozhled a samozřejmě, vůbec se nám nechtělo domů. Ale jednou Tunisko stačilo. Příště se vydáme zase okukovat jinam.

Sousse - Mövenpick

:)

Kde jste byly letos vy? Kde se vám celkově nejvíc líbilo? Podělte se o inspiraci na příští rok. Ať přežijeme tu zimu s nějakou optimistickou vidinou :)

3 komentáře:

 1. Nádhera, nádhera a nádhera! Všechny fotky jsou jak z katalogu na štěstí, takové krásné barvičky, sluníčko... když se kouknu ven, tak vidím velký nic, protože jsou zatáhnuté žaluzky, ale určitě tam nebude tak krásně, jako jste měli v Tunisku ;)

  My letos nebyli nikde, protože jsme koupili dům (viz můj blog) a teď se nedostanu ani ven, protože mi včera trhali moudráky, tak mám ležet doma v klidu a to mě nebaví, protože bych radši vymalovala ložnici... ach jo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U nás zrovna teď čirou náhodou svítí stejně, ale o poznání míň to hřeje :)

   Jen hezky lež, jinak tě to začne bolet (vím o čem mluvím), stěny počkají. Zatím můžeš alespoň v klidu plánovat a číst blogy, to taky není k zahození ;)

   Vymazat
  2. Jenže jsem bez ntb, dokonce i dotykový telefon, který používám místo tabletu, jsem si nechala u přítele, protože jsem neplánovala, že zůstanu u našich, takže když na net, tak jedině u velkého stolního PC :(

   Vymazat

Děkuji za Váš kometář!