pondělí 30. června 2014

Tip na výlet / Therme Laa

Když jsem psala dnešní článek, venku bylo přes třicet stupňů. Do aktuálního deštivého počasí se už tak úplně nehodí, ale to neva. Však ono to zase za pár dnů přijde...

Říkala jsem vám, že nemám ráda letní koupaliště? Ne? No vážně, klasické venkovní městské koupáky nesnáším. Všude je miliarda lidí skákající si téměř po hlavách, všichni strašně ječí, cákají, šťouchají do sebe a neberou ohledy na ostatní. Perfektním doplňkem jsou pak přilehlé bufety, které většinou nabízí ideální stravu vhodnou do letního parna a do plavek, tedy smažený sýr (pochybné kvality) s hranolky a podobně... Od puberty jsem byla na koupáku tolikrát, že bych to spočítala na prstech jedné ruky. Teď zním jako nějaký asociální snob, ale ne, opravdu nebydlím ve vilce velikosti fotbalového hřiště s přilehlým koupacím jezírkem plným zlatých a pedikůrních rybiček a sousedící vířivkou. Prostě jen radši trpím naložená ve vaničce. Přeci jen to asi bude nějaká souciální ouchylka.

Jediné koupaliště které navštěvuji dobrovolně a kam se dokonce i těším, je to v rakouském Laa an der Thaya. Toto městečko se nachází takřka přímo na hranicích, cca 65 km od Brna.


Přesněji se jedná o termální lázně s celoročním provozem. V zimě vejdete hlavním vchodem, věci  odložíte ve skříňkách, vyberete si své lehátko a pak už jen relaxujete ve dvou bazénech s teplou vodou (opravdu teplou - ne jako na městském plavečáku, ale jako ve vaně).


Co je v zimě nás ale teď nezajímá. Když je horko, je v Laa totiž všechno jinak. Pokud teplota vyleze nad 25 stupňů, máte možnost využít tzv. tarif sluníčko. V praxi to znamená, že do areálu vejdete vedlejším, venkovním vchodem. Skříňku běžně k dispozici nemáte (můžete si ji ale připlatit) a věci si prostě hodíte pod lehátko, kterých je v areálu zdarma k dispozici hromada, půlka i se slunečníkem  (na cennosti můžete využít malý trezůrek). Pokud raději poleháváte při zemi, na dece, i pro vás se tu jistě místo najde. Jestli ovšem máte už slunce plné zuby, můžete využít i lehátka v budově.


V Laa najdete tři hlavní bazény. První je napůl vnitřní, napůl venkovní a jsou tu rozházené nějaké ty "atrakce" jako např. masážní trysky a pod. Druhý je pouze venkovní (ale vstupujete zevnitř) a obsahuje slanou vodu. Pokud ponoříte uši pod hladinu, většinou zde hraje relaxační hudba. Tyto dva jsou naplněny horkou vodou. Třetí bazén je klasicky venkovní. V zimě tedy jen pro opravdové otužilce, v létě na osvěžení ideální.


Pro malé děti zde mají samozřejmě bokem umístěné brouzdaliště. Větší (či mladí duchem) najdou uvnitř i jeden tobogan. A pokud si máte chuť trochu zasportovat, v zadní části areálu je hřiště na beach volejbal a pingpongový stůl. Protáhnout kostru máte možnost i přímo v bazénu. Několikrát denně (kromě neděle) totiž naběhne k okraji cvičitelka, rozdá pomůcky a můžete se spolu s rakouskými důchodkyněmi mrskat ve vlnách při něčem, co nazývají aqua aerobic a posilovací cvičení. A nenechte se zmýlit, není to tak lehké, jak to na první pohled vypadá ;).

Když vám z toho všeho ráchání vyhládne, nemusíte se bát, ani onen bufet tu nechybí. Ovšem v místním podání si vyberou i takoví frfňové, jako já. Kromě standardních hranolek nabídnou třeba i salát. Zmrzlina, nealko, ledová káva a podobné jsou samozřejmostí. Uvnitř budovy se potom nachází samoobslužná restaurace. Na výběr je většinou ze dvou druhů polévek, salátového baru, dvou až čtyř druhů hotovek a cca 8 jídel, které vám připraví za pár minut přímo před očima. V nabídce jsou i naprosto výborné dezerty. Troufám si říct, že si tu vybere každý. Jezdím sem už dlouho a vždycky bylo jídlo moc dobré.


Pokud nemáte dost tepla, je vám k dispozici saunový svět. Užít si můžete také masáže a nějaké ty beauty procedury.

Jako je dnes již v moderních aquaparcích běžné, i tady dostanete při vstupu náramkový čip, který použijete na zamčení skříňky a také k "placení" v areálu. Vše vám podle něj vyúčtují až při odchodu u pokladny.

Ceny jsou různé, detailně se tedy koukněte tady. Alespoň orientačně - během letního "tarifu sluníčko" zaplatíte za celodenní vstup pro dospělého 11,70 €. V den narozenin máte vstup zdarma. Saunový svět a ostatní procedury se připlácí zvlášť. Běžný oběd v restauraci pořídíte cca za 8 - 11 €, dezert kolem 2 - 3 €, káva vychází tuším na 2,60 €.

A když se vám tu opravdu hodně zalíbí, součástí komplexu je vedle stojící hotel;)

U areálu je vám k dispozici zdarma obrovské parkoviště. A z Brna také jezdí autobus skoro až před vchod.


Do Laa většinou vyrážím ve všední den. Vezmu si dovolenou a jedu se slunit mezi rakouské důchodce. Letos jsem po dlouhé době zvolila neděli, ovšem první slunečnou a stejný nápad měla, bohužel velká spousta Čechů. Tolik lidí jsem tu snad nikdy neviděla. Takže, opět poučena, se vracím ke starým zvyklostem. Pokud ovšem děsem z množství lidí netrpíte, bude se vám tu líbit i o víkendu.

Fotografie jsou převzaté z oficiálních stránek a facebooku termálních lázní. Přiznám se, nechtělo se mi běhat po areálu s foťákem a obrázky z mobilu za moc nestály. Oficiální web se všemi informacemi (i v češtině) zde. Facebook tu.


Bonus;) : Krom toho, že samotná vesnička je malebná, na náměstí a podél hlavní cesty jsou dvě drogerie - Bipa a DM. Takže pokud sháníte třeba profláklé Lip butter od Nivei, tady je mají;) Také vřele doporučuji cukrárnu na náměstí. Nevím jak se jmenuje, ale je vyhlášená a dělají zde naprosto dokonalou zmrzlinu. Na konci městečka stojí Billa, pokud máte zájem o nějakou tu rakouskou potravinu.


Najde se tu někdo s podobnou nechutí k narvaným koupalištím? Nebo vážně trpím touto ouchylkou sama? (Původně jsem se tedy chtěla zeptat, jestli jsem vážně divná, ale tak o tom není pochyb) :)))

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš kometář!