středa 28. května 2014

Slavnosti chřestu

Dnes to nebude tip na výlet, ale spíš takový malý report, můj názor na akci. Abyste si mohli případně udělat příští rok čas a křížek do kalendáře ;).

Slavnosti se konají na náměstí v Ivančicích u Brna (z moravské metropole je to cca 30 km). Letos už podvacáté. Každý rok zde můžete nakoupit čerstvý chřest a ochutnat pokrmy připravené vybranými restauracemi. Zároveň probíhá řemeslný jarmark, "kulturní" program na hlavním pódiu a na vedlejším kuchařské show. K ochutnání se nabízejí moravská vína a případná dítka zabavíte v dětském koutku či místním kině. 


Platí se speciálními "degustačními tolary", které si zakoupíte na místě. Jeden tolar = 10 Kč.


Parkování mají vyřešené na jedničku. Hned při vjezdu do obce je značeno záchytné parkoviště, na kterém jsme v sobotní poledne zaparkovali naprosto bez problémů a zdarma. Na náměstí je to jen kousek.

Vstupné v sobotu a neděli činí 100 Kč (dítě, student a důchodce jdou za 80). V pátek odpoledne můžete slavnosti navštívit zdarma (otázkou zůstává, zda je již vše připraveno. Mám dojem, že restaurace přijíždí vařit až v sobotu. A kvůli tomu tam většinou člověk jede, že...). Pokud byste vstupenku objednali v předprodeji, 20 Kč se vám vrátí v tolarech na degustaci.
Osobně se vstupným na prodejních typech akcí nesouhlasím. Platit za to, abych mohla utratit u stánků peníze, se mi nelíbí. Chápu, že město má s pořádáním akce výdaje, ale mám za to, že by si je mělo rozpočítat např. do nájemného stánkařů. Dále je to prostě propagace města a jako takovou, by si ji mělo zaplatit. Případně vybírat vstupné v nějaké nižší, spíše symbolické částce.

Hned od začátku uličku lemoval řemeslný jarmark na kterém se nabízely různé svíčky, perníky, dřevěné formy, jednoduchá bižuterie, ale třeba i rytířské helmy a kuše (pro děti). Oceňuji, že se nejednalo o žádnou asijskou průmyslovou produkci, ale o české maloprodejce. K dostání byl samozřejmě i chřest (bílý, zelenému už bohužel skončila sezona). Zanedbatelným minusem bylo, že slovenský, nikoli český. Ale zato bio a tak dokonale čerstvý, jak jsem ještě nikdy na trhu ani v obchodě nekoupila. Půl kila vyšlo na 50 Kč.Na pódiu během naší návštěvy zrovna probíhala nějaká pěvecká produkce, ale nijak nás neoslovila, takže jsme jí nevěnovali pozornost. Raději jsme se vrhli na jídlo ;)


Na fotce stan restaurace Sunset. Od nich jsme sice nic neměli, ale jako jeden z mála se dal vyfotit. Zbytek byl v obležení lidu, nebo se přes lavičky a stolky pro strávníky nedaly vyfotit.

Nejprve jsme začali krémovou chřestovou polévkou s krutony z kuchyně brněnské Moravské chalupy. Velké zklamání, musím říct. Vystavená miska s polévkou byla obří, ale dostali jsme hodně malinkatý šálek. Proti degustačním porcím nemám nejmenší, ale v kombinaci s vystaveným vzorkem se mi to zdá jako pěkný podraz. Dále byla polévka úplně studená. Od pokrmu tohoto typu prvotně očekávám, že bude teplý. Pokud to tak být záměrně nemá, uvítám "upozornění" v názvu (samozřejmě vyjma druhů, které prostě mají být studené). Tady si myslím, že kuchyně byla jednoduše mimo. Ani chuťově to dobré nebylo. Komplexně propadák.

Dále jsme vyzkoušeli sushi set od restaurace PUXpub (70 Kč). Mně to chutnalo, ale v sushi se nevyznám. Jestli by to uspokojilo znalce netuším.


Následoval grilovaný losos připravený metodou sous vide se směsí listových salátů s chřestem, holandskou omáčkou a bagetovým chipsem od Dobré chvíle z Neslovic (cca 60 Kč). Chuťově to nebylo vůbec špatné, ale zase nic z čeho bychom padli na záda. Tady nastala jiná pikantní chvíle... Party stany, ve kterých se vařilo, mají pro kuchaře jednu velkou nevýhodu. Je jim vidět "do kuchyně". A holanská omáčka Z KRABICE??? Na slavnostech chřestu? Nenapadá mne nic jiného než... WTF???  


Panna cotta s pravou vanilkou a nakládaným sladkým chřestem (taktéž od Dobré chvíle, za 50 Kč) předchozí krabicovou zkázu dokonala. Sama panna cotta nestála na nic, sladký chřest byl fajn. To, co se z dálky mohlo zdát jako čokoláda, byl balsamikový ocet, nejspíš ještě s něčím a nebyl vůbec dobrý. V názvu opět nezmíněn, takže pokud toto někdo objednal jako sladkost dítěti, nejspíš si nepošmáklo. A já taky ne.


Ochutnali jsme ještě nějaké drobnosti, ale vesměs to nestálo za řeč. Vtipná byla také perlička v podání stánku s grilovanými kuřaty uprostřed chřestových slavností. Nápoje bylo možno zakoupit za hotové v samostatných stáncích, restaurace je nenabízely. 

Opustíme-li téma jídla, kvůli kterému jsme přijeli především, byl zrovna na programu v dětském koutku "králičí hop". Jako milovníci chlapatých ušisek jsme si to nemohli nechat ujít ;). Cvičení chlupáči pod vedením milé paní chovatelky hopsali přes překážky a evidentně je to bavilo.

Jsem ráda, že jsme se na Slavnosti chřestu konečně vydali, plánovali jsme to už dlouho. Ráda jsem si udělala svůj názor. A víckrát už tam nepotřebuji. Za ty peníze si raději zajdu do dobré restaurace, nebo nakoupím hromadu chřestu na trhu a navařím něco doma. A ušáci nám k tomu můžou skákat taky (i když poněkud neoraganizovaně:) ).

Oficiální web může omrknout tady, facebook tu.

Je tu někdo, kdo Slavnosti také navštívil? Či v minulých letech? Jaká byla vaše zkušenost?

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš kometář!