středa 7. května 2014

Kulturní tip - Shakespeare na hradě

Pokud bydlíte v Praze, Brně, či Ostravě, s největší pravděpodobností vám neuniklo, že se v těchto městech každé léto konají Shakespearovské slavnosti. Dovolím si tedy připomenout, že předprodej je v plném proudu a pokud máte chuť nějaké představení navštívit, mrkněte se po lístcích, neb na nejzajímavější kusy mizí tradičně závratnou rychlostí.

Já totiž několik let po sobě zahájení prodeje prošvihla a vzpomněla si vždy, až bylo pozdě. Proto si už cca pátým rokem termín bedlivě hlídám a v diáři má svoji kolonku tak od ledna. A dnes už si na ledničce hoví lístky na letošní nové nastudování hry Mnoho povyku pro nic.

Dříve jsme chodili na představení v Brně, v posledních letech dáváme přednost Praze a spojujeme kulturní zážitek s nějakým výletem. Ač na své rodné město nedám dopustit, musím přiznat, že Shakespear v prostředí Nejvyššího purkrabství Pražského hradu má své kouzlo.

Letos se můžeme těšit na:

Mnoho povyku pro nic - jak jsem již naťukla, jedná se o letošní novinku. Což zní u přes 400 let staré hry docela blbě, ale budiž. Je to komedie o lásce, intrikách a lžích a já už se moc těším. Režie se ujal Jiří Menzel a ze známějších osobností se na prknech objeví např. Jan Révai, Daniel Rous, Petr Čtvrtníček a další.

Zdroj

Sen noci svatojánské měl svoji premiéru vloni. Trochu střelená komedie o lásce a žárlivosti, s prvky, u kterých půl představení přemýšlíte, zda byly zaimprovizovány náhodou, nebo do hry skutečně patří. Pod režijní úpravou uměleckého dua SKUTR, mimo jiné, hrají David Prachař, Vanda Hybnerová, Martin Písařík, Hana Vágnerová, Josef Polášek...
Richard III - trochu těžší kus, pro mně osobně nejméně zajímavý. Příběh vévody Richarda, v excelentním podání Jiřího Langmajera, pod vedením režiséra  Martina Huby. Dále hrají Klára Issová, Simona Postlerová, Marek Taclík, David Suchařípa...

Zdroj

Zkrocení zlé ženy - opět báječná komedie, tentokrát o věčném souboji mužů a žen v podání Tatiany Vilhelmové, Jany Strykové, Romana Zacha, Vojtěcha Dyka a dalších. Režisérem Daniel Špinar. 

Zdroj

Dvaja páni z Verony - s touto komedií jsem ještě neměla tu čest. Připutovala k nám z Bratislavy a v hlavních úlohách hrají Lukáš Vaculík a Zuzana Norisová.

Zdroj

Veselé paničky winsorské, podle mne nejlepší hra Shakespearovských slavností. Vynikající komedie o bonvivánském rytíři Falstaffovi a důvtipné paní Pažoutové v podání excelentních herců - Bolka Polívky a Simony Stašové. Hraje se již šestým rokem a mohu vřele doporučit. Režie: Jiří Menzel.
Marná lásky snaha. Začínám se příliš opakovat, ale opět komedie. Perfektní je zde především Michal Kavalčík (Ruda z Ostravy). Režie: Ondrej Spišák. Letos se hraje pouze v Ostravě.

Zdroj

Jak se vám líbí - hra plná bláznivých situací, postav, přeměn a milostných zápletek. Letošní premiéra a hrají pouze v Ostravě a Praze, Brno si musí nechat zajít chuť. Režie Michal Lang
 
Večer trojkráľový připravila bratislavská produkce v režii Enikő Eszényi. Dynamická a energická komedie, v níž muzika hraje jednu z dominantních rolí.

Zdroj

Globe to Globe Hamlet - Toto představení se hraje v angličtině a pouze dvakrát (v Praze). Londýnské divadlo Shakespeare's Globe s ním jezdí po celém světě a nyní se představí i českým divákům.

Kdy a kde se co hraje, najdete oficiálních stránkách zde. Některá představení můžete vidět i v Bratislavě, Ústí nad Labem, či Lokti.

Komedie jsou pojaty docela moderně a chvílemi už by se daly označit jako trochu švihlé. Pro milovníky suché klasiky nebudou, ale troufám si říct, že většina se výborně pobaví.

Vzhledem k tomu, že program probíhá pod širým nebem a lístky se kupují několik měsíců dopředu, je to vždy trochu loterie na počasí. Chce se mi napsat, že jsem měla zatím vždy štěstí a bylo vcelku pěkně. Ale pokud bych to udělala, zákon schválnosti by se mi určitě pomstil a letos bude pršet. Takže to neudělám :))

Vstupenky nejsou nejlevnější (od 290 po 990 Kč, záleží na místě), ale je to krásný zážitek, rozhodně to stojí za to.

Kdo byl v minulých letech? Jaká hra se vám nejvíc líbila? A chystáte se i letos?


Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš kometář!