středa 30. dubna 2014

Tip na výlet / Jeskyně Blanických rytířů

Cíl dnešního výletního tipu není místem, kvůli kterému bych vám doporučila přejet napříč celou republikou jen proto, abyste se sem mrkli. Upřímně, až takový zážitek to zase není. Ale pokud poblíž projíždíte, nebo to nemáte daleko, určitě tu můžete strávit hezkou část odpoledne.


Jeskyně Blanických rytířů se nachází poblíž městečka Kunštát, cca 40 km od Brna. Jedná se o uměle vyhloubené chodby v pískovcové skále se sochami bájných Blanických rytířů. Nejprve se ale trochu projdete. Jeskyně je totiž na kopci. Ale nebojte, jen maličkém. 


Ve spodní části lesoparku najdete Smyslovou zahradu, původně vytvořenou pro nevidomé a zrakově postižené. Jsou tady rostliny s výraznými vůněmi, keramické koule s nejrůznějšími předměty, které při otáčení vyluzují rozmanité zvuky, podzemní "telefon" a jiné "interaktivní modely". Podél stezky k jeskyni se můžete pokochat různými sochami, květinami, nebo třeba i malou vesničkou mezi stromy.


Stanislav Rolínek, tvůrce většiny děl, zde nejprve vytesal sochu T. G. Masaryka. Ta měla 13 m a ve své době byla označována jako největší ve střední Evropě. Dnes už se tu nachází pouze boty na podstavci a obrys sochy. Byla totiž za 2. světové války zničena. Ve snaze o záchranu pana prezidenta nejprve přikryli a obestavěli falešnou chaloupkou. Když to nevyšlo, pokusili se ji rozřezat na několik dílů a poschovávat, aby mohla být později složena. Ani to se nepovedlo.

Vchod do samotné jeskyně hlídá veliký lev. Rolínek lva nikdy neviděl a tohoto vytvořil pouze podle obrázku (stejně jako Masaryka podle známky). Šikovnej kluk. 


Uvnitř se skrývají bájní spící Blaničtí rytíři, v čele s jezdeckou sochou svatého Václava. A mají tam netopýry! Jeden nám v průběhu návštěvy občas létal nad hlavou :)

Foceno do absolutní tmy, kvalita tedy nejvyšší, jaké jsem schopná.

Na vrcholu kopce se nachází Burianova rozhledna.Oficiální stránky s ceníkem, otevírací dobou a dalšími informacemi o místě si můžete prohlédnou zde.


Bonusový tip :) - 20 km odtud se nachází hrad Pernštejn, pokud byste chtěli výlet s něčím spojit.

2 komentáře:

 1. Počasí krásně vyšlo! =o)
  Až se my "burani z Vysočiny" dostaneme na tu krásnou Moravu, tak se tam podíváme, protože ten lev mě fascinuje, je krásný a ségra i přítel jsou oba narozeni ve znamení lva, tak by to byla s nimi krásná fotka =o)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prosím tě, jací burani :) Brno taky zrovna není New York :D

   Vymazat

Děkuji za Váš kometář!