pátek 28. března 2014

Tip na výlet / Bouzov

Počasí opět láká ven, takže dnes, ještě honem před víkendem, další z výletních tipů.


Hrad Bouzov, stejně jako mnoho jiných, využívá hezkého počasí a přizpůsobuje otevírací dobu návštěvníkům. Oficiálně jsou prohlídky během března v sobotu a neděli v 11, 12 a 13 hodin. Ze zkušenosti z minulého víkendu mohu říct, že pokud je zájem, přidávají další. Kompletní provozní dobu najdete tady.


Památka se nachází, zcela nečekaně, ve vesničce Bouzov, na Moravě. Z Brna je to cca 110 km, z Olomouce 33 km. Parkovat se dá kousíček od hradu (za poplatek) a nečekává vás žádné šplhání do kopce, pouze krátká procházka přes park. Základní prohlídkový okruh vyjde na 150 Kč, ostatní ceny můžete omrknout tady.


Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století. Střídaly se zde různé české a moravské rody a roku 1696 jej koupil Řád německých rytířů. Roku 1945 se stal majetkem státu. Svoji nynější podobu získal při rozsáhlé přestavbě v letech 1895-1910. V podstatě moderna :)Na Bouzově se natáčela spousta pohádek a filmů, například O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo Rumplcimprcampr.Pokud nepohrdnete smradlavým sýrem (mimochodem, taky se vám zdá, že už zase tak legendárně moc nesmrdí?), navštivte blízké Loštice. Najdete tu Muzeum Olomouckých tvarůžků. Nejprve si ale zde ověřte, jestli mají vůbec otevřeno. Nám se totiž bohužel dostat dovnitř nepodařilo. Vedle je ale také podniková prodejna (nejen smrdutých specialit), takže jsme žal rychle zahnali. (A kdybyste chtěl někdo vidět, jak vypadá prodejní automat na tvargle, srolujte zde).

Zdroj


Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš kometář!