středa 26. února 2014

Tip na výlet / Vila Tugendhat

Venku je překrásně, takže alou do světa. Z celého srdce vám mohu doporučit návštěvu brněnské vily Tugendhat. Byla jsem tam na podzim a ačkoli mě architektura nijak zvlášť nebere, prohlídka se mi opravdu hodně líbila.

Zdroj

Jedná se o funkcionalistický dům navržený architektem Ludwigem Miesem van der Rohe pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatových a jejich děti. Stojí v Brně na Černopolní ulici, na místě s dokonalým výhledem na město. 

Zdroj
Zdroj

Vila je třípodlažní. V suterénu se nachází především technické zázemí (a třeba i speciální komůrka na kožichy paní Grety s důmyslným větracím systémem). V přízemí je především hlavní obytná místnost, jídelna, kuchyně a prostory pro služebnictvo. V prvním patře mají své místo pokoje rodičů (ano, každý měl vlastní ložnici), dětí a vychovatelky. Samostatně přístupná je část budovy, ve které se nacházel byt šoféra a garáž. Dnes je tu, kromě dobového automobilu, prodej vstupenek. Dům stojí ve svahu, vchod je situován v prvním patře, zahrada se naopak nachází v úrovni suterénu - prohlídku budete tedy absolvovat od shora dolů.

Zdroj

Velmi zajímavý pro mě byl hlavní obytný prostor. Pracovnu pana Fritze a obývací část odděluje příčka z medově žlutého onyxu s bílou kresbou. V případě, že do stěny zasvítí slunce, kámen v některých místech zlehka propustí paprsky a vytváří tak překrásné barevné a světelné efekty. (Pracovnu lze v případě potřeby přepažit zatažením závěsů z hedvábí a sametu a tento jev umocnit.) V knihovně jsou mimo jiné skryta dvířka do malé místnůstky za ní. Dokonalý tajný úkryt na dokumenty a cennosti. A pustí vás vlézt si dovnitř, báječná zašívárna ;)

Obývací část, v pozadí jídelna; ZdrojZcela mimořádné na svou dobu bylo provozní a technické zázemí a vybavení domu. Dvě obří okna v hlavní místnosti bylo možno pomocí elektromotorů spustit do podlahy a otevřít tak vilu zcela do zahrady.

Zdroj

V interiérech si můžete prohlédnout spoustu známých designových kousků navzřených původně pro tento dům. Na vyjmenovávání veškerých skvostů této vily tu není prostor a nejspíš by nestačily ani mé znalosti. A samotná teorie by byla nuda. Zajděte na prohlídku, v tomto unikátním prostoru je to všechno tak nějak více okouzlující.

Ložnice Grety Tugendhatové; Zdroj

Ještě ale přeci jen trocha dat. Vila byla dostavěna v roce 1930 a rodina Tugendhatových si ji užila pouhých osm let. V roce 1938 ji opustila a v říjnu 1939 byl dům konfiskován Gestapem. Od ledna 1942 se stal majetkem Německé říše. Ve čtyřicátých letech zde měl byt a kancelář Walter Messerschmidt. Při osvobozování Brna sovětskou armádou v dubnu 1945 si z domu udělal jezdecký oddíl maršála Malinovského stáje pro koně. Na konci války byla vila v příšerném stavu. V letech 1945 - 1950 zde působila soukromá taneční škola. Poté byl objekt převeden do vlastnictví československého státu. Bylo zde zřízeno nehabilitační středisko pro děti s vadami páteře, kterét u  působilo až do konce sedmdesátých let. V letech 2010 - 2012 prošla vila památkovou obnovou a restaurací do podoby z roku 1930. Nyní je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zdroj
Zdroj

Vila Tugendhat je pro veřejnost otevřena od úterý do neděle a vstupenky si můžete zakoupit zde. Pokud vás zajímají detaily o historii domu a chcete si prohlédnou fotografie, zamiřte na oficiální stránky. Naleznete tam také perfektní virtuální prohlídku celého domu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš kometář!